Можем да създадем стимулираща среда и с подръчни средства
Снимка: Guliver / iStock
Какви ли не занимания предлагат детските центрове и специализирани звена. Има и куп „развиващи“ способностите и заложбите на дето игри, които се продават по магазините. Има и обаче начин вие да създадете среда, което стимулира развитието на детето и то с подръчни средства, без да влагате много финанси.
Пробвайте с реджио педагогиката.
Подходът реджио
Той не е нов, известен е от 70-те години, но е малко популярен у нас. Тази педагогическа система промени много от възгледите на семействата за възпитанието на деца от предучилищна възраст.
Реджио педагогиката представлява методика за обучение на деца от 3 до 6-годишна възраст. Създадена е от италианския педагог и психолог Лорис Малагуци. Методът приема името на града, в който Малагуци открива първата си школа – Реджо Емилия.
Основните идеи, на които се основава този метод на обучение, са свързани с естественото развитие на детето и отношенията му с хората, с които то контактува.
Малагуци е убеден, че децата могат да се изразяват на „100 езика“ , но сме им „откраднали“ 99 от тях. Виновни затова често са възрастните. Защото голяма част от това, което се случва в живота на детето, е по тяхна воля, а не по негово желание.
Най-важното за развитието в тази възраст е да не пречим на детето да изявява и развива своите заложби.
Нека се занимава с това, което му е интересно
Това е ключът към успеха. Подходяща среда могат да създадат не само педагози, но и родителите у дома. Достатъчно е да осигурят на хлапето всякакви материали за работа, може дори и такива, които са предназначени за боклука – парчета плат, цветни хартии, клечки, копчета, капачки, тапи ...
Снимка: Guliver / iStock
Да се учи може винаги и навсякъде
това е залегнало в основата на тази система. А да се фантазира и твори, е много по-добре, отколкото да се следват правила и да се робува на някакви алгоритми.
Режио подходът уважава индивидуалния избор на всяко дете, а общуването с възрастите е на равни начала – като на възрастен с възрастен.
Ако трябва нещо да се обясни на хлапето, нека майка му гледа лице в лице, очи в очи, на неговото ниво, а не от висотата на своя ръст.
Естествено е, че има правила, но преди мама и татко да изискват те да се следват, трябва да са убедени, че детето ги е усвоило.
Занимания с природни материали
Играейки с естествени материали детето не само се запознава с огромното разнообразие на форми, цветове, миризми, вкусове, но и постепенно се научава да ги използва творчески.
Шишарки, жълъди, листа, клончета и всякакви растения дават много идеи за творчески проекти. Работейки с тях, детето развива самостоятелно мислене и фантазия. А щом въображението му е развито, всяко клонче може да се превърне в кон, меч, дърво или вълшебна пръчица.
Снимка: Guliver / iStock
За да се организира интересна игра, не са нужни скъпи играчки. Достатъчно е да пофантазира и светът наоколо ще се преобрази. А без фантазия и най-скъпите съвременни играчки бързо ще му омръзнат.
Какви материали да подберем
- Бои в различни цветове, водни и маслени, четки – тънки, дебели, кръгли, плоски, листове за рисуване всякакви цветове и размери.
- Тесто, глина, с което да може да работи самостоятелно.
- Природни материали : листа, семена, шишарки, канки, изсушени цветя, пясък.
- Моливи, пастели, маркери - всякакъв вид.
- Конци, прежда, мулине, парченца плат с различна плътност и цвят.
- Копчета, мъниста, пайети ...
Снимка: Guliver / iStock
Добре е те да са сложни в прозрачни контейнери, за да може детето бързо да се ориентира какво му трябва.
Първоначално вие покажете как може да се използват тези материали. Запознайте го с всеки от тях. След това го оставете и го наблюдавайте – следете с какво ще му е най-интересно да се занимава.
Не му пречете и не налагайте шаблон на работа – нека само да си фантазира.
А тези колекции от материали, които сте събрали, по-късно може да използвате за математически упражнения както за ролеви игри – например „майка и бебе“.
По материали на Letidor.ru
Много важно е да си създадете емоционални семейни моменти, които да останат в спомените.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари